У четвер і п'ятницю, 15-16 березня 2012 р. з нагоди відзначення 73-ї річниці проголошення Карпатської України Закарпатська обласна організація Всеукраїнського об'єднання "Свобода" презентуватиме в Ужгороді та Хусті архівні документи Карпатської України, новознайдені у с. Заріччя на Іршавщині. У рамках урочистої академії "Роль ОУН у становленні Карпатської України", яка відбудеться 15 березня о 17:00 в Ужгороді (Закарпатський обласний ляльковий театр) та 16 березня о 18:00 у Хусті (актовий зал школи мистецтв), відбудеться презентація архівних документів, новознайдених у с. Заріччя на Іршавщині; виступи науковців про умови творення Карпатської України та діяльності Карпатської Січі; літературно-музичне дійство, присвячене синам Карпатської України. Опис різнопланового архіву здійснив кандидат історичних наук Богдан Галайко (м. Львів), презентуватиме його голова Закарпатської обласної організації ВО "Свобода" Олег Куцин.
Нові документальні підтвердження періоду становлення і діяльности Карпатської України віднайдено восени 2011 р. під час ремонту сільської церкви. При їх опрацюванні львівський історик з'ясував, що це приватне зібрання 1930-их років місцевого пароха Бартолемея Балтовича. Як засвідчує знахідка, він був не лише духовним наставником, але й активним громадсько-політичних лідером Закарпаття. Віднайдені документи класифіковано наступним чином: друковані видання (книги, журнали), різноманітні оголошення, відозви, листівки того часу, офіційні листи від органів виконавчої та представницької влади, маніфести, фото, особисте листування отця Балтовича, вітальні листівки тощо.
На думку науковця Богдана Галайка, особливої уваги заслуговують офіційні документи з оригінальними підписами керманичів Карпатської України та печатками центральних установ. Зокрема, Організаційний правильник Українського національного об'єднання (УНО) на 3-х аркушах за підписом Голови УЦНР Августина Волошина, премієра правительства К. України (мова оригіналу), датований 20.1.1939 р., лист-повідомлення від УНР в Ужгороді про перенесення столиці до Хуста та переговори Августина Волошина з німецькою стороною про господарську допомогу, лист від генерального секретаріату УНО в Хусті за підписом генерального секретаря Андрія Ворона до окружних українських народних рад, щоби формувати виборчі комісії з числа української інтелігенції та проводити агітацію за УНО, маніфест Організації українських націоналістів (За що бореться ОУН), маніфест "Український народе Підкарпаття" (Хуст, 10 листопада 1938 р., УЦНР), листівка з фото Симона Петлюри, фото із зображенням тіл, розстріляних енкаведистами у Львові в тюрмі на Лонського у червні 1941 р. та ін.
Свідченням активної громадсько-політичної позиції о. Бартоломея Балтовича є лист від секретаріату УНО за підписом Андрія Ворона та провідника УНО Федора Ревая до отця Балтовича про призначення його окружним провідником УНО для Іршавського округу, а також його згода від 4.ІІ.1939 р. прибути до Хуста для прийняття присяги вірності та пропозиції на призначення місцевих керівників УНО. Також цікавим є список вояків Карпатської Січі, загиблих при обороні рідного краю 1939 року. Цей список, очевидно, був укладений значно пізніше березня 1939 р., бо на його першій сторінці зазначено, що інформацію слід подати до кінця 1940 р. На думку історика Богдана Галайка, список загиблих січовиків доповнює відомий список загиблих та замордованих січовиків, укладений Василем Ґренджою-Донським під час ув'язнення в Тячівській тюрмі. Віднайдені архіви загалом доповнюють інформацію про державотворчі процеси на Закарпатті, показують активність місцевої української інтелігенції та духовенства у розбудові місцевих органів влади часів Карпатської України та уболівання за українську національну справу.
Додати коментар
Увійти через профіль для можливості залишати авторизовані коментарі.