У четвер, 1 березня 2012 р., о 18:00 книгарня «Є» та видавництво «Дух і Літера» запрошують на презентацію книги Т. Шевченка «Кобзар» із ілюстраціями В. Седляра, яка відбудеться за адресою: м. Київ, вул. Лисенка, 3/а (ст. метро «Золоті ворота»). Василь Седляр і Тарас Шевченко мають чимало спільного: обидва художники, бунтівники, новатори. Сучасне перевидання «Кобзаря», ілюстрованого Василем Седлярем, – наочне підтвердження булгаківського афоризму. Рукописи не лише не горять, вони повертають забуті й навмисно замовчувані імена. Учасники: Артур Рудзицький, Павло Сачек, Вадим Скуратівський, Леонід Фінберг.
Василь Теофанович Седляр, художник-монументаліст із кола «бойчукістів»: учень Михайла Бойчука, а згодом – його колега та речник його школи. Був одним із небагатьох, хто намагався протистояти панівному стилю соцреалізму, і разом із такими майстрами, як Іван Падалка та Георгій Нарбут, підніс мистецтво української книжкової графіки до світового рівня. Ілюстрації до Шевченкового «Кобзаря» – головної праці В. Седляра – були створені в період 1929–1931 рр. і по виході книги (з 54 чорно-білими ілюстраціями) відразу викликали захоплені відгуки у вітчизняній та закордонній пресі. Друге видання «Кобзаря» 1933 р. з 18 кольоровими ілюстраціями здійснено до 120-річчя від дня народження Шевченка.
Обидва наклади «Кобзаря» були знищені, і лічені примірники збереглися лише в спецхранах та кількох приватних колекціях. Оригінальні малюнки теж були знищені. Художника Василя Седляра разом із Михайлом Бойчуком та Іваном Падалкою розстріляли 1937 р., звинувативши у причетності до «терористичного націонал-фашистського» угруповання. Сталінський режим пішов до кінця: знищив його роботи і заборонив будь-які згадки про графіка-«бойчукіста».
У своїх ілюстраціях В. Седляр рішуче пориває з декоративізмом, що був традиційним для раніших ілюстраторів Шевченкових творів. Кількома точними штрихами художник здатен окреслити найскладнішу форму і передати динаміку дії. Критики відзначали, що стиль Седляра близький до народної манери малювання. Седлярівські ілюстрації «Кобзаря» – це не лише технічне відображення принципів модерного мистецтва і традицій візантійського іконопису, які сповідували «бойчукісти», а й суто авторське переосмислення шевченківських текстів. Мистецтвознавець Дмитро Горбачов порівнює малюнки художника з фресковим розписом і вважає, що він «адекватно, іконописно і біблійно проілюстрував Шевченка». Водночас Седляр передав бунтівний дух книжки, зобразивши її героїв ніби на одному диханні: широкі й сильні мазки пензля, оманливе ігнорування надмірних деталей та прикрас співзвучні з динамічним ритмом поезії Шевченка. І, зрештою, головне досягнення художника-авангардиста – йому вдалося вхопити епічність «Кобзаря» і створити завершений графічний цикл робіт, не порушивши цілісності первинного задуму.
Нове видання синтезує переваги мистецьких і дизайнерських рішень двох попередніх накладів. У «Кобзарі» видавництва «Дух і Літера» доповнені шевченківські тексти, зроблені коментарі та видрукована стаття А. Рудзицького про долю книги та майстра.
Додати коментар
Увійти через профіль для можливості залишати авторизовані коментарі.