Освальд Мослі: Христос, Ніцше і Цезар

Освальд Мослі

Переклав з англ. Олександр Бобко
Національний університет «Києво-Могилянська академія»

Наші опоненти стверджують буцімто фашизм не має історичного та філософського підґрунтя, відтак я ставлю собі на сьогодні завдання: запропонувати твердження, що фашизм має глибоке коріння в історії і здатен витримати будь-які спекулятивні розмірковування. Я звісно ж в курсі того, що преса мало приділяє уваги нашій філософії. Однак, я сподіваюсь на те, що ви усвідомлюєте, що те дзеркало громадської думки не завжди дає точне віддзеркалення, і навіть коли ми читаємо про значні кроки нашого поступу, то можемо відзначити те, що багато інших моментів, наділених глибиною думки і цілісністю концепції, лишились обділеними увагою.

Я переконаний, що фашистська філософія може бути висловлена зрозумілими термінами, і навіть попри те, що ця філософія вносить цілковиту новизну в ідеї цієї доби, можна цілком переконливо вивести її походження й історичні основи з ідей минувшини.

Передовсім, я вважаю, що будь-яка філософія дії виникає із синтезу культурних конфліктів попередніх періодів історії. Коли в добу культури, думки та абстрактного мислення, ми бачимо дві культури в запеклому протиставленні, ми зазвичай спостерігаємо, в наступну добу дії, той чи інший дієвий синтез між цими двома протилежностями, який народжує практичний символ віри.

Дозволю собі припустити, що за останнє сторіччя, головна інтелектуальна боротьба постала з величезного впливу ніцшеанства на Християнську цивілізацію, найпотужнішого впливу за останні дві тисячі років. Цей вплив однак повільно усвідомлюється. Власне, повністю його наслідки починають усвідомлюватись тільки тепер. Але поглянувши на сучасні ідеї, ви помітите наслідки цієї боротьби за владарювання розуму та людського духу. Я жодним чином не виступаю проти Християнства, оскільки я збираюсь показати вам, що вірю в те, що ніцшеанська та Християнська доктрини можуть бути поєднані.

З одного боку, фашизм ґрунтується на Християнстві, він взятий напряму з Християнських концепцій величного обов’язку служіння, самозречення, самопожертви заради інших, заради світу, заради своєї країни; не усунення індивідуальності, але її злиття з чимось значно більшим ніж вона сама; таким чином ми бачимо основну доктрину фашизму: служіння, самовіддачу тому, що містить в собі фашизм, для того щоб стати причиною і спонукою перетворень в світі. З іншого боку від ніцшеанства фашизм взяв мужність, намагання кинути виклик всьому, що стоїть на перепоні маршу людства, повне заперечення навколишніх доктрин; неймовірну здатність до боротьби і подолання перешкод. Таким чином ми отримуємо доктрину людини сили і самовдосконалення, що є іншою значущою характеристикою фашизму.

В час найбільшої світової кризи, кризи, що завершиться неминучим її поглибленням, з’явиться рух з історичним фундаментом, який власне і зробить його появу неминучою; рух, наділений традиційними рисами взятими з славетного минулого, але такий, що в разі зіткнення з дійсністю сьогодення, буде озброєний інструментами, які тільки-но в цю добу стали відомі людству. Цим чудовий збігом інструменту та події, можуть бути подолані проблеми цієї доби і забезпечене надійне майбутнє. Можливо, це остання хвиля безсмертного, вічно самоповторюваного цезаріанського руху; але за допомогою науки та натхнення сучасного розуму, ця хвиля приведе людство до новий обріїв.

© 2010


Додати коментар

Увійти через профіль для можливості залишати авторизовані коментарі.